HD-Background Selector






Prípad tejto klientky, ktorú budeme volať Ivana je dosť smutný.
Klientka Ivana ma oslovila so žiadosťou o pomoc. Jej účty facebook, gmail, instagram, ... boli prelomené neznámou osobou.
Po vyhodnotení som jednotlivé, prelomené účty obnovil. Avšak problém sa opakoval. Účty jej boli opäť prelomené . Po identifikovaní sa jej páchateľ nabúral zrejme cez WhatsApp. Skúsil som analyzovať mobilný telefón Ivany a jej syna.
Obaja mali v mobilných telefónoch značky Apple aplikácie, ktoré v podstate nerobili po spustení nič - čierna obrazovka. Avšak traffic týchto aplikácií boli abnormálne nad úrovňou používania i keď ich osoby nepoužívali. Po identifikovaní oboch mobilných zariadení som dospel k záveru, že obe osoby boli sledované. Mali navyše sledovaciu aplikáciu.
Po odstránení aplikácií následne došlo aj k prelomeniu mojich vlastných účtov na sociálnych sieťach. Klientka Ivana podala trestné oznámenie a mňa uviedla ako svedka v oboru cyber security,
ktorý jej mobilné zariadenia upravil a dosvedčí jej, že bola naozaj sledovaná. Prípad je v štádiu šetrenia.
Akonáhle to bude možné a dovolia to úkony, ktoré robia orgány činné v trestnom konaní, detaily uverejníme.












Tento prípad klientky, ktorej budeme hovoriť Ilona je dosť chúlostivý.
Išlo o osobu v najlepších rokoch, ktorá bola osamelá.
Ilonu oslovil neznámy páchateľ z Ameriky, ktorý sa vydával za príslušníka FBI. Ilone poslal foto karty príslušníka FBI. Vraj sa do nej zamiloval a sľúbil, že jej z lásky odošle na adresu balíček v ktorom bude 80 000 eur.
Podvodníkovi naletela.
Najprv to začalo vymáhaním čiastok cca 500 eur za odoslanie "balíčka". Čiastky sa zvyšovali a Ilona v zamilovanosti či omyle, posielala podvodníkovi peniaze - clo, preprava, a pod.. Oznámila mu dokonca aj čísla svojích účtov, ich heslá, číslo Občianského Preukazu, adresu.
Keď ma Ilona oslovila, páchateľ mal od nej financie v približnej čiastke cez 8000 eur.
Po stretnutí s Iloninou rodinou sme zablokovali jej účty a vybavila si nový Občianský Preukaz. Bohužial Ilona o svoje peniaze prišla. Po zistení išlo o páchateľa, ktorý pochádzal z Ruska. Foto karty príslušníka FBI bola samozrejme falošná.
Identifikoval som IP adresy, emailovú komunikáciu, telefónne číslo a zistilo sa , že "Američan" žije v Rusku. Konkrétnu lokáciu nebudeme uverejňovať.












Podvodníčka menom Gabriela Škrabáková, ktorej email je
Ide o osobu, ktorá predáva a kupuje veci cez inzeračný systém Bazoš tovar. V tomto prípade išlo o kúpu matraca, kedy táto osoba propagovala nereálny dovoz cez Bazoš kuriéra a odkazovala sa na Bazoš platbu .
Pozor na túto osobu.

S touto osobou mali viacerí ľudia problém - foto










Mal som skúsenosť s klientkou. Budeme jej, z patričných dôvodov, hovoriť Jana. Janu začal obťažovať stalker. Psychický teror. Vo veci bol akt obťažovania, manipulovania až vyhrážania.
Jana podala na neznámeho páchateľa trestné oznámenie, riešila veci aj spriamo s advokátom. Jana čakala asi pol roka, pričom teror pretrvával. Orgánny činné v trestnom konaní jej navrhli, aby si podľa možností našla "tretiu" osobu. Jana po vyhľadávaní cez vyhliadavač google našla moje meno a oslovila ma. Po sléze mi boli podané podklady, a to vo veci webového sídla, kde mal páchateľ uverejniť jej intímne fotky a následne sa jej vyhrážať zverejnením.
Po identifikovaní hrozby som zistil, zo zdrojových kódov, emailovej komunikácie a po identifikovaní proxy serverov, cez ktoré bol páchateľ napojený, že webové sídlo je podvrch. Išlo len o akýsi template, nie web na ktorom fotky mali byť.
Klientku som ubezpečil, že sa nemá čoho báť, keďže žiaden obsah fotiek k dispozícií nebol. Spravil som protokol, ten jej dodal a Jana si mohla vydýchnuť. Mal som skúsenosť s klientkou. Budeme jej hovoriť Jana. Janu začal obťažovať stalker. Psychický teror. Vo veci bol akt obťažovania, manipulovania až vyhrážania.
Jana podala na neznámeho páchateľa trestné oznámenie a riešila veci s advokátom. Čakala asi pol roka, pričom teror pretrvával. Orgánny činné v trestnom konaní jej navrhli, aby si podľa možností našla "tretiu" osobu. Jana po vyhľadávaní cez vyhliadavač google
našla moje meno a oslovila ma. Poskytla mi podklady na webové sídlo, kde mal páchateľ uverejniť jej intímne fotky a následne sa jej vyhrážať zverejnením.
Po identifikovaní hrozby som zistil zo zdrojových kódov, emailovej komunikácie a identifikovaní proxy serverov cez ktoré bol páchateľ napojený, že webové sídlo je podvrch. Išlo len o akýsi template nie web na ktorom fotky mali byť.
Klientku som ubezpečil, že sa nemá čoho báť, keďže žiaden obsah fotografií k dispozícií nebol. Jana si moja po identifikácií problému vydýchnuť.












Prípad ako tento, nie je bohužial ojedinelý. Klientke, ktorá sa namňa obrátila, budeme hovoriť Tatiana. Tatiana bola mladá slečna, ktorej bol prelomený účet na sociálnej sieti Facebook.
Podvodník v jej mene rozširoval podvodné správy ohľadom investícií.
Išlo o podvod ako taký.
Tatiana ma oslovila s prosbou o pomoc.
Po dodaní materiálov ako jej mena a pôvodného hesla na sociálnej sieti som si našiel email útočníka. Vytvoril som si falošné účty, na ktoré som behaviorálnou analýzou podvodníka odosielal správy, na ktoré sa útočník ozval.
Po presadení môjho kung-fu sa mi podarilo účet odchytiť a obnoviť.







 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odkazy